2017-10-17     Antonii, Ignacego, Wiktora     "Nie depcz smutkowi po piętach bo się może odwrócić" - Autor nieznany    
Św. KingaZakon Sióstr KlarysekKlasztor starosądeckiGaleriaKontaktAktualnościUroczystości ku czci św. Kingi
Cześć dla imion Jezus i Maryja

5.

REAKCJA ŚW. KINGI JAKO NIEMOWLĘCIA NA SŁOWA JEZUS I MARYJA.

Najstarsi biografowie zaznaczają następujący fakt w życiu św. Kingi jeszcze jako niemowlęcia: "Ile razy słyszała JEZUS to najsłodsze imię wydane przez Maryję na zbawienie całemu światu z uczucia pobożności cała w sobie zmieniała się, promieniowała żywszą radością niż zazwyczaj dzieci leżące w kołysce. I jakby ziewając, bo jej usta nie mogły wypowiadać słów z najwyższą pilnością lizała języczkiem, aby wyrazić tymi znakami i w pewien sposób cześć dla zbawczego imienia"[1].

            "Ilekroć trafiło się kapłanowi głośno wymówić przy Ofierze Świętej najchwalebniejsze imię JEZUS albo Maryja, tyle razy ona uśmiechaniem wesołym radość pokazywała, często pozierając wzdychanie wyrażała a podczas łzy wypuszczała i afekty nabożnymi dawała po sobie znać jakoby się na zacności i godności onych słów rozumiała, że wszyscy, którzy byli na ten czas upatrowali to, iż ona imię święte czciła i na jego wspomnienie jako mogła nabożeństwo oświadczała"[2].

            W kulcie najświętszych imion Jezusa i Maryi wielkie zasługi położył sam św. Franciszek i jego duchowi synowie i córki.

            Imię Jezus przypominało św. Franciszkowi wielką miłość Boga ku ludziom przejawiającą się w stworzeniu wszelkich bytów duchowych i cielesnych, a szczególnie w stworzeniu człowieka na obraz i podobieństwo swoje[3]. Św. Franciszek w modlitwie wypowiada do Ojca Niebieskiego takie słowa: "...przez prawdziwą i świętą miłość, którą nas umiłowałeś, sprawiłeś, że On prawdziwy Bóg i prawdziwy Człowiek narodził się z Chwalebnej, Błogosławionej, Świętej Dziewicy Maryi, przez Jego krzyż, krew i śmierć zechciałeś nas wykupić z niewoli"[4].

             Imię Jezus przypominało św. Franciszkowi, że Chrystus Pan wskazał drogę do uświęcenia osobistego, udzielił i udziela pomocy na drodze do Ojca Niebieskiego. Stale troszczy się o założony przez siebie Kościół, w którym dzięki zasługom Chrystusa Pana znajdujemy bogactwo w uświęceniu.

            Dlatego to w testamencie do św. Klary Franciszek zaznaczył: "...pragnę naśladować życie i ubóstwo najwyższego Pana naszego Jezusa Chrystusa i Jego Najświętszej Matki i wytrwać w nim do końca"[5].

            Duchowość św. Franciszka wydała owoce w synach i córkach, którzy poszli jego śladami, szerząc kult Imienia Jezus i Maryi w rozmaitych formach nabożeństw jak modlitwy, litanie, modlitwy kapłańskie, formularze Mszy Św., różnego rodzaju nabożeństwa i modlitwy prywatne.

            Idąc w ślady św. Franciszka św. Kinga przepojona duchem Ewangelii z łatwością spostrzegała jak wielkie dowody miłości Boga ku człowiekowi przekazał Syn Boży, jak wielkimi dobrodziejstwami obdarzył człowieka, jak skutecznie pomaga każdemu na drodze do osiągnięcia wiecznego zbawienia.

            Podobnie jak św. Franciszkowi św. Kindze Imię Jezus przypominało wielkie dzieła, wielkie dobrodziejstwa, jakie uczynił Bóg dla rodzaju ludzkiego. Przede wszystkim zdaniem Kingi w przedziwny sposób stworzył i podtrzymuje rodzaj ludzki, jeszcze przedziwniej rządzi i kieruje nim, w najbardziej zadziwiający sposób Odkupił i naprawił rodzaj ludzki[6].

            Św. Kinga, jak stwierdza w jej żywocie Frankowic - "Oblubieńca swego Pana Jezusa zawsze miała przed oczyma, cieszyła się obecnością Chrystusa i w godny podziwu sposób rozmawiała z Chrystusem"[7].

            Nie tylko okazywała wdzięczność Bogu za Jego dobrodziejstwa okazane całej ludzkości, a w szczególności jej osobie, ale sama myśl o Bogu, wspomnienie Imienia Jezus napawało ją radością i słodyczą duchową.

            Z ducha franciszkańskiego wypłynęła u św. Kingi dziecięca ufność do Maryi i chęć naśladowania jej życia, a szczególnie świętego ubóstwa.

            Franciszek nazywa Maryję Świętą Panią, Królową, Bogarodzicielką, Dziewicą Kościoła, Pałacem, Przybytkiem i Szatą, Służebnicą Boga, w której była i jest wszelka pełnia łaski, wszelkie dobro[8].

            Dla św. Kingi nauka o duchowym rodzeniu Jezusa w sercach bliźnich poprzez dobre uczynki, jaką głosił św. Franciszek, była zachętą do tego, by naśladować Chrystusa w czynieniu dobrze, strzec czystości serca i wyzwalać dobro u drugich przez swój przykład spełniania uczynków miłości i miłosierdzia. Kinga rozumiała, że podobnie jak Maryja, która była Świątynią i Przybytkiem dla Jezusa Chrystusa i ona może stać się przybytkiem nie tylko Syna Bożego, ale całej Trójcy Przenajświętszej, jeżeli będzie skrzętnie słuchać Słowa Bożego i wypełniać je w życiu codziennym. Dziewicza Matka Jezusa Chrystusa była dla św. Kingi przede wszystkim wzorem w zachowaniu dziewiczej czystości. Św. Kinga zgodnie z nauką Kościoła uważała Najświętszą Maryję Pannę za Tę, która w zachowaniu prawa Bożego i naśladowaniu Jezusa Chrystusa była pierwszą spośród wszystkich chrześcijan. Często św. Kinga w czasie modlitwy przypominała sobie niezliczone łaski i dobrodziejstwa, jakie już wyprosiła sobie u Maryi, jaką siłą w trudnościach i przeciwnościach była dla niej Maryja, ile zawdzięczała nabożeństwu do Matki Bożej i dlatego to imię było dla św. Kingi imieniem słodkim, budzącym radość i pokój, skłaniało Kingę do nieustannej wdzięczności.

            Pod wpływem bł. Salomei i duchowych synów św. Franciszka św. Kinga przejęła nabożeństwo do Imienia Jezus, nabrała szczególnej czci, miłości i wdzięczności dla imienia Maryi, stąd ten budzący zdziwienie fakt zanotowany o św. Kindze przez biografa, iż jeszcze będąc niemowlęciem już według swoich możliwości oddawała szczególną cześć, okazywała wyjątkową radość na głos wypowiadanych słów Imienia Jezus i Maryja.


[1] Vita I - Przybyszewski, s.46.

[2] Vita II - Mojecki, s.13.

[3] Pisma św. Franciszka, L 3,4: Reguła niezatwierdzona, 23, 2 - 3.

[4] jak wyżej, 4 - 6.

[5] jak wyżej, Testament do św. Klary, 1 - 3.

[6] Vita II, c.XVIII, s.260.

[7] Frankowic, dz.cyt, s.60.

[8] Pisma św. Franciszka, Pozdrowienie Błogosławionej Dziewicy Maryi.

Kreator IAP - (C)opyright by Interaktywna Polska